راه های درمان چین و چروک صورت

کرمهای ضد چروک

 در رابطه با مفید بودن یا نبودن کرمهای ضدچروک بعضی از متخصصین معتقدند که مفید هستند.

 

براساس آزمایشی که در سال 1998 انجام شد 12 نوع مرطوب کننده معمولی و 12 نوع کرم ضدچروک را در نظر گرفته ، هر کرم را بر روی پوست دو گروه 48 نفره به مدت 4 هفته به کار بردند ، در مجموع 96 زن این کرمها را استفاده می کردند که هیچیک نیز از نوع کرمها مطلع نبودند. در پایان دوره آزمایش از آنها خواسته شد که حدس بزنند که آیا از کرم ضد چروک استفاده کرده اند یا مرطوب کننده. اکثریت این خانم ها متوجه هیچگونه تفاوتی بین این دو کرم نشده بودند و هیچ تغییر خاصی را در پوست خود احساس نکرده بودند. 10 نفر از 48 نفری که از کرمهای ضد چروک استفاده کرده بودند گزارش دادند که پیشرفتی در پوست خود احساس کرده اند، اما حتی بیشتر کسانی که از کرمهای مرطوب کننده استفاده کرده بودند نیز چنین احساسی داشتند. (18 نفر از 48 نفر). سه چهارم از همه زنان فکر کرده بودند که در حال استفاده از یک مرطوب کننده معمولی هستند. این تحقیقات نشان داد که بعضی از ادعاهایی که در مورد ترکیبات کرم های ضدچروک می شود قابل اثبات می باشد و کرم های ضد چروک کاری بیش از مرطوب سای و آبرسانی برای پوست انجام می دهند.

استروژن: استروژن پوست را جوانتر نشان می دهد پزشکان در آلمان  میزان پیری در زنان هنگام یائسگی را حدس زده و سپس میزان استروژن خون را اندازه گرفتند. هر چه میزان استروژن بیشتر بوده آنها نیز جوانتر به نظر می رسیدند. در خانم هایی که میزان استروژن در بالاترین حد خود بود 8 سال جوانتر از سن واقعی اشان به نظر می رسیدند. استروژن باعث سفتی و انقباض پوست شده و ظرفیت کولاژن و آب را افزایش می دهد در نتیجه پوست کمتر خشک و پوسته پوسته و چروک می شود. بنابراین درمان جایگزینی هورمونی (HRT) همراه با استروژن در کاستن چین و چروک ها و پیری پوست کمک خواهد کرد.

رتینوئید: این ماده نیز مانند Tretinion و Isotretinoin ، جزء مواد شیمیایی است که با ویتامین A ارتباط مستقیم دارد. این مواد شیمیایی پوست را وادار می کنند تا خیلی سریعتر سلولهای جدید بسازند در نتیجه پوست سفت تر و محکم تر می شود. همچنین پوست کولاژن بیشتر و رنگدانه های کمتری تولید می کند(ملانین). رتینوئید همچنین در محافظت کولاژن در برابر آسیب های تابش خورشید کمک می کند.
 

پس از 1 یا 2 ماه استفاده از این ماده پوست نرمتر و لطیف تر شده و چروک های ریز برطرف شده ، خطوط و نقاط تیره پیری ناپدید شده و حتی رنگ پوست روشن تر می شود، اما پوست را کاملا از وجود چروک ها پاک نمی کند.

 

اگر شما استفاده از کرم ضد پیری و ضد چروک را ادامه دهید، پوست شما تا چندماهی بهبود می یابد و پیشرفت می کند اما پس از 6 ماه استفاده دیگر هیچگونه تغییری مشهود نخواهد بود. اگر استفاده از این کرم ها را قطع کنید وضعیت پوست به تدریج عقب نشینی کرده و به وضع سابقش برخواهد گشت. این ماده بر روی چروک های خیلی عمیق تاثیر قابل توجه و زیادی ندارد، منظور از خطوط و چروک های عمیق خطوط بین بینی و دهان و گردن می باشد.

بعضی از کرمهای ضد چروک و ضد پیری حاوی رتینوئید (رتینول) می باشند اما برای تاثیر بیشتر شما احتیاج به تجویز پزشک متخصص دارید.مصرف این ماده پوست را تحریک کرده و باعث سوزش و خارش آن می شود. بنابراین رتینوئید ها در پوست ایجاد خشکی و پوسته پوستگی و گاهی خارش و سوزش و قرمزی و کم آبی می کنند. در طی مصرف این مواد و کرمها شما باید از تابش مستقیم خورشید برحذر باشید. بعضی متخصصین بر این اعتقادند که طرز کار با رتینوئید ها بسیار ساده است چرا که آنها پوست را تحریک کرده و پس از اینکه پوست به حالت اولیه و نرمال خود برگشت ، چین و چروک ها را از پوست برطرف می کنند. اما بعضی دیگر از متخصصین نگران این مساله هستند که رتینوئید ها خطر ابتلا به سرطان پوست را افزایش می دهند.

 هیدروکسی اسیدهای آلفا(AHAS):  این اسیدها در آب میوه ها یافت میشوند مانند شراب، قندنیشکر، شیر. اینها شاید معجزه آسان ترین ترکیبات دستورالعمل های مواد آرایشی پوست باشند که حاوی شیر ، لیمو یا شراب می باشند. اسید میوه ها به پوست طراوت و شادابی بخشیده و ردپای گذر عمر و پیری سلولهای پوست را از سطح پوست پاک می کنند. (AHAS) اسیدهای میوه تاثیر خیلی کمی بر روی چروکها دارند اگر چه تحقیقات نشان داده که پوست را سفت تر و محکم تر کرده و به پوست کمک می کنند تا رطوبت را در خود حفظ کرده و میزان الستین را در پوست افزایش دهند. بسیاری از کرمهای صورت حاوی AHAS  هستند. موقع خرید این کرمها توجه کنید که میزان آن کمتر از 5% نباشد چرا که بی فایده و بی تاثیر خواهد بود. اما در عوض جهت استفاده بر روی پوست مطمئن ترند. یک کرم 5تا10 درصد احتمالا موثرتر خواهد بود اما دانشمندان نگران این مساله هستند که در استفاده طولانی مدت به پوست صدمه خواهد رساند و درنتیجه شما پوستی پرچروکتر خواهید داشت تا اینکه چروک های آن از بین رفته باشد. از آنجائیکه این مواد پوست را نسبت به تابش آفتاب حساس می نماید در نتیجه احتمال ابتلا به سرطان پوست و ناراحتی های پوستی را افزایش می دهند بنابراین از کرمهای ضدآفتاب با SPF15  استفاده نمایید حتی اگر هوا ابری بود.  

هیدروکسی اسیدهای بتا (BHA5) 
 این اسیدها شبیه AHAS می باشند. اما ممکن است کمترپوست را تحریک نمایند. رایج ترین و شناخته شده ترین آنها اسید سالیسیلیک می باشد. لطفا هنگام انتخاب کرم خود به وجود کلمات و اصطلاحات زیر بر روی برچسب کرمهای توجه نمایید. این کلمات به منزله وجود هیدروکسی اسیدهای آلفا و یا بتا می باشند.

·          اسیدهای میوه مخلوط        
  اسیدهای میوه سه گانه
  اسیدهای میوه سه گانه هیدروکسی آلفا
  اسید مالیک
   اسید سیتریک
 اسید گلیکولیک
  اسید لاکتیک
   اسید هیدروکسی کاپریلیک یا اسید هیدروکسی کاپریلیک آلفا
  اسید گلیکولیک + گلیکولات آمونیوم
   اسید هیدروکسی اوکتانیک آلفا
  عصاره نیشکر
 اسید سالیسیلیک

 ویتامین C : وجود ویتامین C برای تولید کولاژن ضروری می باشد و همچنین به احیای سلول های پوست کمک می کند. این ویتامین یک آنتی اکسیدان است یعنی رادیکالهای آزاد را از روی پوست جمع آوری کرده و از بین می برد. رادیکال های آزاد مولکولهایی هستند که بواسطه متابولیسم بدن ما تولید می شوند. این مولکولها می توانند برای پوست بدن ما مضر باشند و همچنین در پیری پوست و ایجاد چروک بر روی پوست ما موثر باشند.

ویتامین C ، یک ویتامین بسیار ناپایدار می باشدکه بر اثر نور شکسته شده و به آسانی جذب پوست نمی شود. در نتیجه شرکتهای سازنده لوازم آرایش برای ساخت یک کرم پوست حاوی ویتامین C بسیار مشکل داشته اند . اما امروزه به نظر می رسد که این کمپانیها این مشکل را حل کرده اند چرا که هم اکنون کرمهای حاوی ویتامین C در دسترس همگان موجود می باشد. باید دید آیا واقعا در کند کردن روند پیری، پوست را تحت تاثیر قرار می دهند یا نه.

 

 بوتولینیوم توکسین: تزریق این ماده به عنوان یک درمان شناخته شده ضدچروک و پیری به کار گرفته می شود. در واقع این ماده یک سم قوی می باشد که از فعالیت فیبرهای عصبی جلوگیری می کند.

 

یعنی با تزریق این ماده به روی چین و چروک های پوست و یا هر منطقه دیگری از پوست پوست شما صاف می شود و دیگر در آن منطقه چروکی ایجاد نخواهد شد چرا که پوست قادر به چروک شدن نیست . البته تاثیر این ماده فوری و آنی نیست . ممکن است 1 تا 2 هفته زمان ببرد اما تاثیر آن تا چند ماه باقی خواهد ماند. این روش هم مانند هر روش دیگری قدری ریسک به همراه دارد. اگر این درمان به درستی و توسط متخصصین انجام شود امکان دارد که یک سمت صورت شما با سمت دیگر متفاوت به نظر برسد چرا که عضلات و اعصاب سلولهای پوستی شما تحت تاثیر این دارو قابلیت حرکت و یا هر گونه واکنشی را از دست می دهد.

 پرکننده ها :  پرکننده ها مکمل هایی هستند مانند کولاژن که به زیرپوست تزریق می شوند تا منافذی را که  می توانند ایجاد خط و خطوطی بر روی پوست بنمایند، پر کنند. این پر کننده ها برای پر کردن چروک های عمیق اطراف بینی و دهان و خط های اخم بین ابروها و پیشانی بسیار موثرند. کولاژن توسط بدن جذب می شود و در نتیجه درمان برای مدت طولانی باقی نخواهد ماند و باید که هر 3- 6 ماه تکرار شود. این کار  ممکن است دردناک باشد و ایجاد ساییدگی و درد کند. اغلب پس از تزریق روی پوست قرمزی و التهاب مشاهده میشود اما خوشبختانه موقتی است ویک روز بعد از بین خواهد رفت. در مورد بعضی ها علائم آلرژیک بشکل خارش پوست و التهابات پوستی بروز می کند. کولاژن تنها نمونه پرکننده ها نیست. مواد جانشینی  بسیار دیگر نیز  به عنوان پرکننده مورد استفاده قرار می گیرند.

 تزریق سلیکون:  تزریقات این ماده معمولا در طول 5 جلسه ماهی یکبار انجام می شود. عوارض این ماده در طولانی مدت هنوز مشخص نشده ا ست.

  پیلینگ شیمیایی: پوسته برداری با AHAS (لایه برداری گلیکولیک) راه دیگری که برای مقابله با پیری چین و چروک های پوست در کلینیک های خصوصی انجام می شود. البته این راه درمان از هنگام متداول شدن روش لیزری و موفقیت آن کمتر مورد استفاده قرار گرفته اما به هر حال دوباره در حال رواج یافتن است . پوسته برداری شیمیایی با تولید یک سوختگی شیمیایی بر سطح پوست شروع می شود. در التیام پوست  بعضی از چروکهای ریز و نافرمی های پوست صاف شده و از بین می روند.

 لیزر:  در مسطح کردن دوباره و احیای پوست به روش لیزیک بخشی از لایه بیرونی  پوست (اپیدرم) برداشته می شود. این لایه طی 3 تا 6 هفته  از بقایای آن در فولیکول مو و غدد چربی دوباره رشد خواهد کرد. در طی این مدت شما ظاهرا آفتاب سوخته به نظر می رسید چون پوست شما قرمز می شود.

در فرآیند ترمیم کلاژن پوست تغییر می کند. با بلند کردن و از بین بردن چروک های ریز از سطح پوست در مدت 4 ماه ترمیم پوستی انجام میشود. در ضمن شما باید همیشه از کرم ضدآفتاب استفاده کنید تا از پوستتان محافظت نماید.

 روش درمان لیزری: ممکن است عوارض جانبی مانند روشن شدن و یا تیره شدن پوست را به دنبال داشته باشند. تمام لیزرها دارای حفره های ماندنی هستند که شامل دو عدد آینه که بطور موازی روبروی هم قرار گرفته اند می باشند. یکی از آینه ها خاصیت منعکس کنندگی دارد و میان این دو آینه رسانه ای وجود دارد که می تواند یا به شکل گاز  Co2)  یا Halide( یا به شکل جامد  Alexandrite) یا (Ruby  و یا به شکل مایع باشد.
 

لیزرهای لایه برداری وجود دارند که چند لایه از پوست شما را از پوستتان جدا می کنند و لیزرهایی وجود دارند که لایه برداری نمی کنند مانند Nlite که کولاژن پوست را تحریک کرده و سپس آنها را برداشته و به داخل حفره ها و شیارهایی که به شکل چین و چروک بروز می کنند منتقل کرده و آنجا را با کولاژن پر می کنند.

/ 0 نظر / 27 بازدید