اطلاعات دارویی و طب سنتی

مطالب علمی روز داروسازی

مصرف متفورمين وکاهش ب ۱۲
نویسنده : حکیم - ساعت ۳:٤۳ ‎ق.ظ روز جمعه ٢۳ آذر ۱۳۸٦
 
با توجه به بروز کمبود ویتامین B12 در بعضی از مصرف‌کنندگان متفورمین و با توجه به شیوع بالای مصرف این دارو، شناسایی آن دسته از مصرف‌کنندگان که در معرض خطر بالایی از نظر این عارضه هستند، اهمیت زیادی دارد.
به همین منظور محققان اخیراً به بررسی 155 فرد دیابتی مبتلا به کمبود ویتامین B12 ثانویه به مصرف متفورمین و مقایسه آن‌ها با 310 فرد شاهد پرداختند که متفورمین مصرف می‌کردند اما دچار کمبود ویتامین B12 نشده بودند.
در این مطالعه همراهی حایز اهمیت به لحاظ بالینی و معنی‌دار از نظر آماری بین کمبود ویتامین B12 با دوز و مدت مصرف متفورمین یافت شد. افزایش دوز متفورمین به میزان 1 گرم در روز با نسبت شانس 88/2 برای ایجاد کمبود ویتامین B12 همراه بود (p کمتر از 001/0).
در میان کسانی که برای مدت 3 سال یا بیشتر متفورمین مصرف می‌کردند، در مقایسه با مصرف‌کنندگان کمتر از 3 سال، نسبت شانس 39/2 بود (001/0=p). پس از حذف بیمارانی که سطح ویتامین B12 آن‌ها در حد مرزی بود، باز هم دوز متفورمین قوی‌ترین پیش‌بینی‌کنندة مستقل کمبود ویتامین B12 شناخته شد.
این مطالعه نشان می‌دهد که داروی متفورمین با دوز و مدتی که فعلاً در بالین مورد استفاده است، می‌تواند به کمبود ویتامین B12 بینجامد و پزشکان باید این نکته را در حین درمان بیماران دیابتی مد نظر داشته باشند.