اطلاعات دارویی و طب سنتی

مطالب علمی روز داروسازی

آمپول نروبیون ایرانی هم ساخته شد Neurotrivit
نویسنده : حکیم - ساعت ٦:۳٥ ‎ق.ظ روز دوشنبه ۱٧ فروردین ۱۳۸۸
 

آمپول نروبیون ساخت شرکت مرک آلمان که حاوی ویتامین B1 - B6-B12 که در ایران جهت دردهای عصبی تجویز میشود و همچنین ورزش کاران بعنوان تقویت استفاده میکنند. شرکت ایرانی اسوه که سازنده داروهای ویتامینی میباشد این ترکیب مشابه را با نام  Neurotrivit ساخته است.


 
 
مسکن گیاهی دردهای مفصلی تلتونال Teltonal
نویسنده : حکیم - ساعت ٦:٢٩ ‎ق.ظ روز دوشنبه ۱٧ فروردین ۱۳۸۸
 

با اثر بخشی مشابه داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی با حداقل عوارض جانبی

تهیه شده از ریشه گیاه Devil claw . دارای قرص های ۴٨٠ میلی می باشد.

شرکت سازنده ساندوز و هگزال آلمان میباشد.


 
 
ویروس ایدز به مرور زمان غیر کشنده می شود
نویسنده : حکیم - ساعت ٧:۱٦ ‎ق.ظ روز پنجشنبه ۱۳ فروردین ۱۳۸۸
 

ادعای یک دانشمند استرالیایی: ویروس ایدز به مرور زمان غیرکشنده می‌شود

یک دانشمند استرالیایی ادعا کرده است که ویروس ایدز به مرور زمان به یک ویروس غیر کشنده تبدیل خواهد شد.

این دانشمند و محقق دانشگاه ملبورن می‌گوید: ویروس اچ آی وی می‌تواند سازگار شود به طوری که دیگر یک ویروس کشنده و مرگبار نباشد.

دکتر روگر شورت، استاد دانشکده پزشکی دانشگاه ملبورن در مراسم افتتاحیه انستیتو رابینسون در دانشگاه آدلاید اظهار داشت: اگر بیشتر دقت کنیم متوجه می‌شویم این ویروس در واقع تمایلی به کشتن میزبان خود ندارد. اگر متوجه دوره طولانی مدت بیماری شویم و افرادی که احتمالا در مدت طولانی از این بیماری نجات پیدا می‌کنند درخواهیم یافت که این ویروس که به سرعت تغییر ژنتیکی پیدا می‌کند و در نهایت می‌تواند به گونه‌ای سازگار شود که دیگر انسان را نکشد.

وی افزود: شامپانزه‌ها وقتی به ویروس ایدز آلوده می‌شوند به بیماری مبتلا نمی‌شوند در حالی که همین ویروس جان انسانها را می‌گیرد؛ پس شاید بتوانیم از شامپانزه‌ها یاد بگیریم که چطور خود را در برابر این ویروس مصون کنیم.

 پروفسور روگر در طول این سخنرانی از محققان دستیار خود درخواست کرد که در زمینه کشف عامل محافظت کننده از سلول‌های جنینی نر و ماده در برابر اچ آی وی تلاش و مطالعه کنند.

وی که معتقد است، کلید اصلی مصون سازی انسان در برابر ویروس ایدز همین نقطه است تاکید دارد که با بررسی و مطالعه بیشتر می‌توان انسان را در برابر این ویروس مصون کرد


 
 
مضرات نوشابه
نویسنده : حکیم - ساعت ٧:۱۱ ‎ق.ظ روز پنجشنبه ۱۳ فروردین ۱۳۸۸
 

وقتی یک نوشابه می‌خورید، چه اتفاقی می‌افتد؟

10 دقیقه بعد: 10 قاشق چای‌خوری شکر وارد بدن‌تان می‌شود. می‌دانید چرا با وجود خوردن این حجم

شکر دچار استفراغ نمی‌شوید؟ چون اسید فسفریک، طعم آن را کمی می‌گیرد و شیرینی‌اش را

خنثی می‌کند.

20 دقیقه بعد: قند خون‌تان بالا می‌رود و منجر به ترشح ناگهانی و یک‌جای انسولین می‌شود. کبدتان شروع می‌کند به تبدیل قند به چربی تا قند خون، بیشتر از این بالا نرود.

40 دقیقه بعد: حالا دیگر جذب کافئین کامل شده؛ مردمک‌های‌تان گشاد می‌شود، فشار خون‌تان بالا می‌رود و در پاسخ به این حالت، کبدتان قند را به داخل جریان خون رها می‌کند. گیرنده‌های آدنوزین مغز حالا بلوک می‌شوند تا از احساس خواب‌آلودگی جلوگیری کنند.

45 دقیقه بعد: ترشح دوپامین افزایش پیدا می‌کند و مراکز خاصی در مغز، که حالت سرخوشی ایجاد می‌کنند، تحریک می‌شوند. این همان مکانیسمی است که در مصرف هروئین منجر به ایجاد سرخوشی می‌شود.

بعد از 60 دقیقه: اسید فسفریک موجود در نوشابه، داخل روده کوچک، به کلسیم، منیزیم و روی می‌چسبد. متابولیسم بدن افزایش پیدا می‌کند. میزان بالای قند خون و شیرین‌کننده‌های مصنوعی، دفع هرچه بیشتر کلسیم را از طریق ادرار باعث می‌شوند.

مدتی بعد: کافئین در نقش یک داروی مدر (ادرارآور) وارد عمل می‌شود. حالا دیگر کلسیم و منیزیم و رویی که قرار بود جذب بدن شود، بیش از پیش از طریق ادرار دفع می‌شود و به همراه آن مقادیر زیادی آب، سدیم و دیگر الکترولیت‌ها نیز از دست می‌رود.

مدتی بعدتر: کم‌کم آن غوغایی که در بدن‌تان ایجاد شده بود فروکش می‌کند و نوبت به افت قند می‌رسد. در این مرحله یا خیلی حساس و تحریک‌پذیر می‌شوید یا خیلی کرخت و بی‌حال. حالا دیگر تمام آن آبی را که از طریق نوشابه وارد بدن خود کرده بودید، دفع کرده‌اید؛ آبی که می‌شد به جای اسید و کافئین و شکر، حاوی مواد مفیدی برای بدن‌تان باشد. تا چند ساعت بعد اثر کافئین هم از بین می‌رود و شما هوس یک نوشابه دیگر می‌کنید.


نوشابه‌خورترین ملت جهان
سرانه مصرف نوشابه‌های گازدار در ایران ۴۲ لیتر است. با مقایسه این آمار با آمار دیگر کشورهای جهان به این نتیجه وحشتناک می‌رسیم که ما در سرانه مصرف نوشابه‌هاى گازدار مقام اول را در جهان پیدا کرده‌ایم. برای این که بیشتر وحشت کنید، بد نیست بدانید که:

1) میانگین مصرف نوشابه‌های گازدار در دنیا برای هر فرد 10 لیتر است.

2) در بیست سال اخیر، مصرف نوشابه هاى گازدار در کشور، نزدیک به ۱۵ درصد رشد داشته است.

3) در طی این بیست سال، مصرف شیر و لبنیات، تنها حدود یک دهم درصد رشد کرده است.

4) سرانه‌ مصرف لبنیات در ایران کمتر از یک سوم استاندار جهانی است.

5) طبق آمار، ۹۰ درصد کودکان ۲۴ ماهه تا ۱۲ ساله کشورمان، روزانه حداقل یک بار پفک و نوشابه مصرف کرده‌اند.

6) 25 درصد از کودکان ایرانى به نوعی با سوءتغذیه دست‌به‌گریبانند.

7) یک‌سوم از مرگ‌ومیرهای کشور به علت بیماری‌های قلبی‌عروقی است که یکی از عوامل اصلی بروز آن، تغذیه غلط است