اطلاعات دارویی و طب سنتی

مطالب علمی روز داروسازی

فناوری نانو در طراحی دارو
نویسنده : حکیم - ساعت ٦:٤۸ ‎ق.ظ روز جمعه ٢٩ شهریور ۱۳۸٧
 

• فناوری نانو چیست؟

به طور کلی این فناوری عبارت از کاربرد ذرات در ابعاد نانو است. یک نانومتر، یک میلیاردم متر است. از دو مسیر به این ابعاد می توان دسترسی پیدا کرد. یک مسیر دسترسی از بالا به پایین و دیگری طراحی و ساخت از پایین به بالا است. در نوع اول، ساختارهای نانو با کمک ابزار و تجهیزات دقیق از خرد کردن ذرات بزرگ تر حاصل می شوند. در طراحی و ساخت از پایین به بالا که عموما آن را فناوری مولکولی نیز می نامند، تولید ساختارها، اتم به اتم و یا مولکول به مولکول تولید و صورت می گیرند. به عقیده مدیر اجرایی موسسه نانوتکنولوژی انگلستان، فناوری نانو ادامه و گسترش روند مینیاتوریزه کردن است و به این طریق تولید مواد، تجهیزات و سامانه هایی با ابعاد نانو انجام می شود. درحقیقت فناوری نانو به ما امکان ساخت طراحی موادی را می دهند که کاملا دارای خواص و اختصاصات جدید هستند.

به بیان دیگر این نوع فناوری چیزهایی را که در اختیار داریم با خصوصیات جدید در اختیار قرار می دهد و یا آنها را از مسیرهای نوینی می سازد. اما گویا صنایع داروسازی از مدت ها قبل به ساخت ذرات ریز مشغول بوده اند. به نظر پروفسور Buckton، طی سخنرانی که در کنفرانس علوم دارویی انگلستان (BPC) انجام داد ادعا نمود که فناوری نانو در داروسازی اصطلاح تازه به کار گرفته شده ای برای فناوری تولید ذرات در اندازه میکرونی (particles Micro) است که از سال ها قبل تهیه و ساخته می شده اند. پس چه چیزی در این بین جدید خواهد بود؟ به عقیده مدیر اجرایی موسسه فناوری نانو انگلیس، دستیابی و ساخت دستگاه های آنالیز پیشرفته و ابداع روش های آنالیز نوین سبب می شود تا ما بتوانیم رفتار مواد را به دقت مورد شناسایی قرار دهیم و از این رهگذر بتوانیم آنها را با ظرافت خاصی دستکاری کنیم.

• تغییر در خصوصیات دارویی

کاربرد فناوری نانو در پزشکی تاثیرات مهمی دارد. شرکت Elan یکی از شرکت هایی است که از فناوری نانو در تغییر ذرات دارویی استفاده می کند. این شرکت فرایند آسیاب کردن کریستال های نانو را در اختیار دارد که اجازه می دهد بعد از این پروسس، ذراتی مانند داروی Sirolimns متعلق به شرکت Wyeth که اجبارا می بایست در فرمولاسیون محلول خوراکی به کار برند، بهبود یافته و آن را بتوانند به فرم قرص ارایه نمایند. یعنی با تهیه ذرات نانو فرم محلول این ماده به فرم جامد تبدیل می شوند. داروی Sirolimns به عنوان یک تضعیف کننده سیستم ایمنی همراه سایر فرآورده های دارویی در موارد پیوند اعضا مانند پیوند کلیه به کار می رود. این شرکت مدعی است که با کاهش سایز ذره سرعت انحلال Sirolimns به مقداری که بتواند به فرم قرص ارایه شود افزایش می یابد. از نظر تجاری این نوع فناوری آسیاب نمودن فقط مختص داروهای با حلالیت بسیار ضعیف است، اما به عقیده این شرکت 40 الی 50 درصد فرآورده های جدید (NCE) تقریبا در این رده قرار می گیرد. فناوری نانو همچنین در زمینه داروهای پپتیدی که عمدتا برای محفوظ ماندن از متابولیسم می بایست به فرم تزریقی تجویز شوند به کمک آمده است و شرایطی را می تواند فراهم نماید تا آنها را بتوان از طریق سایر روش های داروسازی ونیز مورد پذیرش بیمار تجویز کرد.

شرکت Xstal Bio که با دانشگاه های Glasgow Strathelyde همکاری می کند، توانسته است کریستال های نوینی بسازد که با ذرات پروتئینی پوشش داده شده اند. مدیر اجرایی شرکت Xstal Bio معتقد است که اغلب شرکت ها، برای تهیه ذرات نانو از مسیر خرد کردن ذرات بزرگ تر به ذرات کوچک تر استفاده می کنند، اما آنها فرایندی را در اختیار دارند که مستقیما ذرات کوچک از آن تهیه می شود، بدون آنکه احتیاج به فرایند زیادتری داشته باشند. این فرمولاسیون انسولین استنشاقی را انجام می دهد. بیماران می توانند به سادگی با اسپری کردن و تنفس آن، پودر خشک انسولین و یا یک پروتئین دیگری را دریافت کنند. برای اینکه این راه تجویز به طور موثر در اختیار باشد، ذرات محتوی آن باید آنقدر ریز باشند تا بتوانند در بخش های عمقی مجاری تنفسی نفوذ کنند والبته آنقدر ریز هم نباشد تامبادا پس از مصرف از دهان و بینی خارج شوند. بنابر این شرکت Xstal Bio مسیر اثباتی خاصی را پشت سر گذرانده است و هم اکنون این فرآورده در بیماران تحت آزمایش است. فناوری نانو در زمینه تشخیص ساده بیماری ها، تصویربرداری ها و برآوردسریع از کارایی مصرف دارو در افراد نیز کاربردهایی دارد. به طور کلی این فناوری در تولید اعضای مصنوعی، کاشت داروها، استفاده از تشخیص های فردی در کنترل آزمایش های درون تنی و تشخیصی و داروسازی نوین کاربرد دارد. درخصوص آخرین مواردی که اشاره شد، یعنی مونیتورینگ تشخیصی و داروسازی، این فناوری قادر است ریز وسیله داروهایی بسازد تا پس از کاشتن آن در بدن و کمک آن، سطح خونی مواد بیولوژیک درون بدن دائما تحت کنترل باشد و در صورت نیاز مقداری دارو آزاد و ارایه شود.

• ژن درمانی

یکی دیگر از کاربردهای فناوری نانو در زمینه دارو رسانی ژن هاست. Vector های موجود، ویروس های اصلاح شده روی سیستم ایمنی بدن دارای اثراتی هستند، بنابراین تحقیقات روی ساخت، ذرات نانو که قابلیت حمل ژن ها را داشته باشند از موارد مورد نیاز می باشد. سایر روش های آزادسازی و دارو رسانی به منظور افزایش تاثیر دارو و کاهش اثرات جانبی آنها نیز وجود دارند که مورد تحقیق می باشند. به طور مثال کاربرد پوشش هایی که تحت تابش نور فعال می شوند برای کاربرد داروهای خاص در استخوان ها به کار گرفته می شود از این موارد هستند. این نوع داروها عمدتا به علت نوع پوشش دادن آنها، غیرمحلول باقی می مانند و در استخوان ها جذب می شوند. این پوشش ها پس از قرار گرفتن در معرض نور و تابش به فرم محلول درآمده و اجازه می دهند تا دارو به محل اثر خود رسیده و تاثیر نماید. این تحقیقات همچنین بر روی ذرات مغناطیسی که به کمک آن بتوان داروها را به محل اصلی هدایت نمود نیز انجام می شوند. پوشش ذرات غیر نانو با پلیمرهایی نظیر پلی اتیلن گلیکول نیز از مواردی است که به کمک آن داروها را می توان به محل اصلی هدایت نمود. این روش سبب می شود تا اختصاصات دارو تغییر ننماید و دارو از متابولیسم در کبد درامان باقی بماند. این راه دارورسانی نیز به زودی در درمان در دسترس قرار خواهد گرفت. علی رغم آنکه امروزه ممکن است فناوری نانو در مقایسه با علوم رایج و کاربردی بیشتر از یک عبارت باب روز جلب توجه نکند، اما اصلا نباید از توانمندی های آتی آن غفلت کرد.


 
 
علل کبودی و گودی دور چشم
نویسنده : حکیم - ساعت ۱:٤٠ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ٢٧ شهریور ۱۳۸٧
 

قبل از استفاده از دارو باید به موارد زیر آگاهی داشت

١- عوامل عصبی ٢- بی خوابی و یا نا منظم خوابیدن که عامل بسیار مهمی است

٣- سیگار  ۴- استمنا  ۵- اضطراب و وحشت از موقعیت بد  ۶- کم خونی

سیاهی دور چشم به علت مویرگهای خونی این منطقه می باشد. آلرژی و ناراحتی کلیه میتواند باعث سیاهی دور چشم شود. کمبود ویتامین k و آهن و آنتی اکسیدانت ها و افزایش سن بعلت نازک شدن پوست این ناحیه سیاهی دور چشم بیشتر نمایان میشود. خوردن میوه و سبزیجات در برطرف شدن سیاهی موثر است. هنگام خواب یک حوله یا یک دستمال مرطوب دور چشم قرار دهید تاثیر آن را زمان بیداری مشاهده میکنید.گلابی و اسفناج در درمان موثر است. مالیدن روغن بادام در ۲ نوبت توصیه می شود. خیار حلقه شده و چای کیسه ای خنک در برطرف کردن پف و ورم چشم موثر است. سیگار یکی از علل سیاهی دور چشم است. 


 
 
ماسک برای پوست چرب
نویسنده : حکیم - ساعت ٦:۱۱ ‎ق.ظ روز سه‌شنبه ٢٦ شهریور ۱۳۸٧
 

١-محلول آب لیمو ترش و یا سرکه سیب مخلوط با آب ، چربی اضافی پوست را میگیرد و اسید لازم را در اختیار پوست قرار میدهد.

٢- ماست عسل : یک عدد سفیده تخم مرغ را با یک چهارم قاشق غذاخوری آب لیمو ترش و یک قاشق چای خوری عسل مخلوط کرده و به مدت ١۵ دقیقه روی پوست بگذارید و سپس با اب ولرم بشویید.

٣- خیار را بپزید ، سپس له کرده به صورت بمالید بعد از ٢٠ دقیقه بشویید.


 
 
ماسک های تقویتی پوست صورت
نویسنده : حکیم - ساعت ٧:٤٥ ‎ق.ظ روز سه‌شنبه ۱٢ شهریور ۱۳۸٧
 

بطورکلی ارزش ماسک روی صورت کوتاه مدت ، ولی سریع و قوی است.ماسکها را باید هفتهای یک بار استفاده نمود.

انواع ماسک ها : ماسک برای انواع پوست وجود دارد.و انواع ماسک شامل

  ماسک پودری - خمیری- ژلهای -کرمی- جامد -میوهای و طبیعی.

روش ماسک زدن : موها را به عقب بزنید، صورترا با پاک کننده پاک کنید و با پنبه تمیز کرده و  با یک کرم سبک ماساژ دهید سپس با آب ولرم بشوئید ، ماسک را به پوست صورت و گردن به جز اطراف چشم بمالیدو بعد از ٢٠ دقیقه استراحت ماسک را با آب ولرم بشوئید بعد خشک کنید و  یک مرطوب کننده ملایم استفاه کنید.

در گزارش بعدی روش ساخت چند نوع ماسک را به شما آموزش میدهم.


 
 
گیاه صبر زرد Aloe vera
نویسنده : حکیم - ساعت ۸:٥۸ ‎ب.ظ روز دوشنبه ٤ شهریور ۱۳۸٧
 

کلیات گیاه شناسی

صبر زرد یکی از گیاهانی است که قبل از میلاد مورد مصرف مردم بوده است . کلئوپاترا ملکه مصر پوست خود را هر روزه با آن ماساژ می داد که از شر آتاب مصر در امان باشد وحتی مصریان آنرا برای مومیائی مدرگان خود بکار می بردند . در کتاب مقدس ام این گیاه بکرات آمده است .

صبر زرد فاقد ساقه بوده و لی برگهای آن دراز و تا ارتفاع 30 سانتیمتر می رسد . گلهای این گیاه برنگ زرد می باشد که در انتهای ساقه ای که از وسط برگها خارج می شود می روید .

ترکیبات شیمیایی:

صبر زرد موادی نظیر آلوئین ‌فامودین ، آنترا کیون ،‌ایزوباربالوئین و مقدری در حدود 12 درصد صمغ می باشد .

خواص داروئی:

صبر زرد از نظر طب قدیم ایران گرم و خشک است شیرابه آن به مصرف طبی می رسد .

1)تقویت کننده بدن است

2)یبوست را برطرف می کند و روده ها را تمیز می کند

3)برای معالجه آسم مفید است

4)سوء هاضمه را برطرف می کند

5)در معالجه صرع مفید است

6)اثر ضد کرم درد

7)خون را تصفیه می کند

8)برای برطرف کردن خارش ناشی از گزیدگی حشرات شیرابه آنرا روی پوست بمالید

9)اگزما را درمان می کند

10)برای معالجه اسهال خونی مفید است

11)برای رفع ریزش مو ، شیرابه آنرا به سر مالیده و موها را با آن ماساژ دهید

12)گرفتگی کبدی را برطرف می کند

13)برای التیام زخم ها شیرابه آنرا روی زخم بمالید

14)صبر زرد بهترین کرم مرطوب کننده است برگها را بشکنید و ژله آنرا به پوست بمالید

15)مبتلایان به بیماری قند می توانند با مصرف این گیاه قند خون خود را کنترل کنند

16)برای شستن چشم و زخم ها شیرابه صبر زرد را با آب مخلوط کرده و استفاده کنید

مضرات :

صبر زرد اگر باندازه مصرف شود خطری ندارد ولی مقدار زیاد آن باعث اسهال خونی می شود ضمنا زنان شیره نباید از آن استفاده کنند زیرا صبر زرد از طریق شیر وارد بدن طفل می شود و ایجاد اسهال می کند . این گیاه نیز برای زنان حامله خوب نیست زیرا ممکن است باعث سقط جنین شود.