اطلاعات دارویی و طب سنتی

مطالب علمی روز داروسازی

قولنج (درد کوليک)
نویسنده : حکیم - ساعت ٩:٤٤ ‎ب.ظ روز دوشنبه ٢٦ آذر ۱۳۸٦
 

شیر خوردن سریع کودک ؛ممکن است دستگاه گوارش حساس او را به اسپاسم

وادارد.

درمان: به نوزاد آرام و راحت غذا بدهید اگر کودک از شیر مادر استفاده میکند به مادر

           چای رقیق انیسون ؛نعنا ویا رازیانه بدهید.

     ۳تا۴ بار پنج قطره عصاره بابونه که در کمی آب رقیق شده به کودک بدهید.

      درمان شیمیایی از قطره دایمتیکون ۷ قطره ۲ بار در روز

     شربت گریپ میکسچر در کودک بالای ۶ ماه ۲ قاشق چای خوری 

  از شربتهای گرپ واتر ؛ گل گریپ ؛کاراوی میکسچر میتوان استفاده کرد.


 
 
سرکه آرايشی
نویسنده : حکیم - ساعت ۱٢:٤٠ ‎ق.ظ روز یکشنبه ٢٥ آذر ۱۳۸٦
 

سركه هاي آرايشي

سركه يكي از موثرترين مواد زيبايي بخش پوست و مو است. براي اين منظور، از سركه ي سيب استفاده مي شود.

افزون بر استفاده ي خارجي، اگر صبح ها پيش از صبحانه، مقدار كمي سركه را با كمي عسل در يك ليوان كوچك آب گرم بريزيد و بنوشيد، اثر خوبي بر روي پوستتان خواهد داشت.

سركه ي نرم كننده پوست
اگر يك فنجان سركه ي سيب به آب وان بيافزاييد و در آن حمام كنيد، پس از مدتي خواهيد ديد كه پوستتان بسيار نرم و لطيف شده است.

سركه براي موها
اگر هنگام آبكشي قدري سركه به آب اضافه كنيد، موهايتان ابريشمين و زيبا خواهد شد. سركه ي سيب در از بين بردن شوره ي سر هم بسيار موثر است. كساني كه با اين مشكل رو به رو هستند، مي توانند هنگام آبكشي موها مقداري سركه به آب اضافه كنند.
يكي ديگر از خواص سركه ي سيب اين است كه خستگي را رفع مي كند. اگر با مقدار كمي سركه و گلاب پشت و گردن و شانه و بازوها را به آرامي ماساژ دهيد، سر حال خواهيد آمد. اين كار پس از يك روز كار و فعاليت مي تواند آرام بخش باشد و رفع خستگي كند، بي آن كه زياني به بار آورد.

سركه هاي خوشبو
براي خوشبو كردن سركه، مي توانيد از گياهان خشك خوشبو مانند گل بنفشه، گل سرخ، اكليل كوهي يا عرق

نعنا استفاده کنیم.


 
 
ويتامين ها برای جوانان شاغل
نویسنده : حکیم - ساعت ۱٠:٠٠ ‎ب.ظ روز شنبه ٢٤ آذر ۱۳۸٦
 

ویتامین B: در صورت نامناسب بودن رژیم غذایی ومصرف آنتی بیوتیک در دراز مدت

                   ( یا قرص ضد بار داری ) دچار فقر ویتامین ب میشویم بنابر این باید روزانه

                  ۲۰۰الی ۴۰۰ میلی گرم ب کمپلکس استفاده کرد.

ویتامین C:  برای کسانی که مستعد عفونت هستند مفید است. بنابر این باید  مقدار

                  زیادی میوه خورد ؛ روزانه ۵۰۰ الی ۱۰۰۰ میلی گرم  کسانی که سیگار

                  میکشند روزانه ۳ گرم ویتامین ث نیاز دارند .

زینک(روی):در افراد الکلی  ؛ یا کسانی که رژیم دارند این عنص اساسی لطمه میبیند

                  این ماده در فعالیت های آنزیمی شرکت دارد . برای مقابله با کمبود روی

                   از آجیل ؛حبوبات ؛نان سبوس دار استفاده کنیدیا روزانه ۵۰ میلی گرم از

                   کپسول زینک استفاده کنید.

 ( مثال زدن فقط یک راه آموزش نیست ؛بلکه تنها راه آن است.    آلبرت انشتین)


 
 
مصرف متفورمين وکاهش ب ۱۲
نویسنده : حکیم - ساعت ۳:٤۳ ‎ق.ظ روز جمعه ٢۳ آذر ۱۳۸٦
 
با توجه به بروز کمبود ویتامین B12 در بعضی از مصرف‌کنندگان متفورمین و با توجه به شیوع بالای مصرف این دارو، شناسایی آن دسته از مصرف‌کنندگان که در معرض خطر بالایی از نظر این عارضه هستند، اهمیت زیادی دارد.
به همین منظور محققان اخیراً به بررسی 155 فرد دیابتی مبتلا به کمبود ویتامین B12 ثانویه به مصرف متفورمین و مقایسه آن‌ها با 310 فرد شاهد پرداختند که متفورمین مصرف می‌کردند اما دچار کمبود ویتامین B12 نشده بودند.
در این مطالعه همراهی حایز اهمیت به لحاظ بالینی و معنی‌دار از نظر آماری بین کمبود ویتامین B12 با دوز و مدت مصرف متفورمین یافت شد. افزایش دوز متفورمین به میزان 1 گرم در روز با نسبت شانس 88/2 برای ایجاد کمبود ویتامین B12 همراه بود (p کمتر از 001/0).
در میان کسانی که برای مدت 3 سال یا بیشتر متفورمین مصرف می‌کردند، در مقایسه با مصرف‌کنندگان کمتر از 3 سال، نسبت شانس 39/2 بود (001/0=p). پس از حذف بیمارانی که سطح ویتامین B12 آن‌ها در حد مرزی بود، باز هم دوز متفورمین قوی‌ترین پیش‌بینی‌کنندة مستقل کمبود ویتامین B12 شناخته شد.
این مطالعه نشان می‌دهد که داروی متفورمین با دوز و مدتی که فعلاً در بالین مورد استفاده است، می‌تواند به کمبود ویتامین B12 بینجامد و پزشکان باید این نکته را در حین درمان بیماران دیابتی مد نظر داشته باشند.
 
 
 
نویسنده : حکیم - ساعت ۳:۳٥ ‎ق.ظ روز جمعه ٢۳ آذر ۱۳۸٦
 
خطر مصرف همزمان تریپتان‌ها
و داروهای ضد افسردگی
یک گزارش جدید توسط اداره نظارت بر غذا و داروی آمریکا (FDA) هشدار می‌دهد که مصرف همزمان تریپتان‌ها با بعضی داروهای ضد افسردگی به‌خصوص مهارکننده‌های انتخابی بازجذب سروتونین (SSRI) و مخطر مصرف همزمان تریپتان‌ها
و داروهای ضد افسردگی
یک گزارش جدید توسط اداره نظارت بر غذا و داروی آمریکا (FDA) هشدار می‌دهد که مصرف همزمان تریپتان‌ها با بعضی داروهای ضد افسردگی به‌خصوص مهارکننده‌های انتخابی بازجذب سروتونین (SSRI) و مهارکننده‌های انتخابی بازجذب سروتونین- نوراپی‌نفرین (SNRI) می‌تواند باعث ایجاد سندرم سروتونین در مواردِ نادر اما گاهی کشنده شود.
بعضی علایم و نشانه‌های سندرم سروتونین عبارتند از: بیش‌فعالی اتونوم از جمله هیپوتانسیون یا  هیپرتانسیون شدید، اتساع مردمک‌ها، اسهال، تب، تعریق، تاکی‌کاردی، تاکی‌پنه و تنگی نفس؛ تغییرات وضعیت ذهنی از جمله بی‌قراری، عصبانیت، خواب‌آلودگی، گیجی، دلیریوم و اغما؛ و ناهنجاری‌های عصبی- عضلانی از جمله آکاتیزی، میدریاز، انقباضات میوکلونیک، ترمور، آتاکسی، ریجیدیتی، هیپررفلکسی، کلونوس و تشنج.
البته غیر از داروهای ضد افسردگی و تریپتان داروهای دیگری نیز هستند که به‌خصوص مصرف همزمان آن‌ها می‌تواند باعث سندرم سروتونین شود، از جمله مسکن‌هایی مثل فنتانیل، مپریدین، پنتازوسین، ترامادول و والپروئیک اسید، داروهای ضد تهوع مثل متوکلوپرامید و اوندانسترون، داروهای مورد سوءمصرف مثل آمفتامین‌ها، اکستازی، کوکائین و دکسترومتورفان و خیلی داروهای دیگر.
بنابراین توصیه می‌شود حین تجویز تریپتان‌ها یا سایر داروهای سروتونرژیک فوق‌الذکر حتماً شرح حال دارویی کامل از بیمار گرفته شود و در صورت لزوم تجویز همزمان این داروها، به بیمار در مورد احتمال ایجاد سندرم سروتونین و علایم هشداردهنده آن اطلاعات کافی ارایه گردد.هارکننده‌های انتخابی بازجذب سروتونین- نوراپی‌نفرین (SNRI) می‌تواند باعث ایجاد سندرم سروتونین در مواردِ نادر اما گاهی کشنده شود.
بعضی علایم و نشانه‌های سندرم سروتونین عبارتند از: بیش‌فعالی اتونوم از جمله هیپوتانسیون یا  هیپرتانسیون شدید، اتساع مردمک‌ها، اسهال، تب، تعریق، تاکی‌کاردی، تاکی‌پنه و تنگی نفس؛ تغییرات وضعیت ذهنی از جمله بی‌قراری، عصبانیت، خواب‌آلودگی، گیجی، دلیریوم و اغما؛ و ناهنجاری‌های عصبی- عضلانی از جمله آکاتیزی، میدریاز، انقباضات میوکلونیک، ترمور، آتاکسی، ریجیدیتی، هیپررفلکسی، کلونوس و تشنج.
البته غیر از داروهای ضد افسردگی و تریپتان داروهای دیگری نیز هستند که به‌خصوص مصرف همزمان آن‌ها می‌تواند باعث سندرم سروتونین شود، از جمله مسکن‌هایی مثل فنتانیل، مپریدین، پنتازوسین، ترامادول و والپروئیک اسید، داروهای ضد تهوع مثل متوکلوپرامید و اوندانسترون، داروهای مورد سوءمصرف مثل آمفتامین‌ها، اکستازی، کوکائین و دکسترومتورفان و خیلی داروهای دیگر.
بنابراین توصیه می‌شود حین تجویز تریپتان‌ها یا سایر داروهای سروتونرژیک فوق‌الذکر حتماً شرح حال دارویی کامل از بیمار گرفته شود و در صورت لزوم تجویز همزمان این داروها، به بیمار در مورد احتمال ایجاد سندرم سروتونین و علایم هشداردهنده آن اطلاعات کافی ارایه گردد.
 
 
قرص ضد بارداری آقايان
نویسنده : حکیم - ساعت ۳:٠٢ ‎ق.ظ روز پنجشنبه ٢٢ آذر ۱۳۸٦
 

بايد به خانم‌ها تبريك بگوييم  چون سرانجام قرص‌هاي پيشگيري از بارداري، مخصوص آقايان ساخته شد. شايد اين خبر لبخندي را بر لبان بانوان بنشاند، چرا كه بعد از اين همه روش‌هاي پيشگيري از بارداري ويژه بانوان، سرانجام محققان به فكر آقايان نيز افتادند.

اين قرص‌هاي ضدبارداري جديد كه ويژه آقايان ساخته شده‌اند  خصوصيات منحصر به فردي نيز دارند. يكي از ويژگي‌هاي اصلي اين قرص‌ها اين است كه فقط كافي است آقايان يك بار و يك دوز از اين قرص را مصرف كنند. مصرف اين دوز از اين قرص‌ها مي‌تواند انزال را از اسپرم پاك كند. جالب‌تر اينكه اين قرص‌هاي ضد بارداري مردانه اصلا حاوي هورمون نيستند. اين در حالي است كه قرص‌هاي ضدبارداري زنانه،‌ حاوي هورمون  هستند و مصرف آنها در تمام دوره جنسي روي ترشح هورمون‌ها از بدن بانوان اثر مي‌گذارند. با اين حساب معلوم مي‌شود قرص‌هاي ضدبارداري مردانه، روشي آسان و بي‌خطر براي كنترل بارداري در بين زوج‌‌ها به شمار مي‌روند.


 
 
التهاب پا نوزاد ناشی از ادرار سوختگی
نویسنده : حکیم - ساعت ۱۱:۳۸ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ٢٠ آذر ۱۳۸٦
 

 در این حالت از کرمهای ضد کاندیدا (نیستاتین یا میکونازول) وهیدروکورتیزون استفاده کرده.

برای پیشگیری از ادرار سوختگی از پماد زینک اکسید یا روغن زیتون استفاده کرد.

بهتر است چند ساعت نوزاد بدون پوشش در روز باز باشد.


 
 
يبوست اطفال
نویسنده : حکیم - ساعت ۱۱:٢٥ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ٢٠ آذر ۱۳۸٦
 
شربت فیژان عصاره انجیر برای درمان یبوست اطفال بالای ۲ سال مناسب است .یکی از روشهای دیگر موثر استفاده از پوره هویج است که هم در یبوست وهم در اسهال مناسب است.( پوره هویج = هویج را رنده کرده و آن را آب پز میکنیم کمی شکر و مقدار کمتر نمک اضافه کرده.
 
 
قرص ضد بارداری ياسمين( yasmin)
نویسنده : حکیم - ساعت ۱٠:٠٠ ‎ب.ظ روز دوشنبه ۱٩ آذر ۱۳۸٦
 

yasmin  قرص ضد بارداری جدید  حاوی اتینیل استرادیول ۰.۰۳میلی گرم و Drospirenone

۳ میلی گرم  دارای اثر پروژسترونی-آنتی اندروژن -آنتی مینرالوکورتیکو استروئیدی-آنتی گلوکوکورتیکوئیدی- درنتیجه کاهش ترشح سبیوم از پوست بنابراین کاهش جوش -مایعات در بدن جمع نشدن بنابرین وزن بدن افزایش نمییابد.


 
 
تست بارداری
نویسنده : حکیم - ساعت ٩:٥۱ ‎ق.ظ روز دوشنبه ۱٩ آذر ۱۳۸٦
 

راهنماي تست تشخيص بارداري

-تست از7 روز بعد از باروري تخمك مثبت

 ميشود. و هر 5/1 روز جواب بهتر نمايان

 ميشود. ادرار را بهتر است صبح  دريك  ليوان يكبار مصرف جمع آوري كنيد. دماي

نمونه ادرار به دماي اطاق (20-30) برسد

ارتفاع ادرار 1 سانت درليوان باشد نوار تست را در ادرار قرار داده  پس از 2 دقيقه

نوار را خارج كرده و نتيجه را بخوا نيد .

مثبت         دو خط بنفش صورتي

منفي         يك خط بنفش صورتي

عدم ظهور خط بنفش صورتي  نشانه عدم

اجراي صحيح آزمايش است و بايد تكرار

شود.


 
 
پماد آنتی پین ( Antipain)
نویسنده : حکیم - ساعت ٢:٥٢ ‎ق.ظ روز دوشنبه ۱٩ آذر ۱۳۸٦
 

پماد آنتی پین

ضد درد ضد التهاب با مکا نیسم مهار سابستنس پی وایجاد گرما در ناحیه درد وافزایش جریان خون در محل د رد در نتیجه کاهش ورم.

مناسب برای درد های عصبی ( سیاتیک- برای فعال کردن عضلات بعد از باز کردن عضو از گچ بعلت افزایش  خون رسانی به عضلات -درد عضلانی در بیماران ادیکت (معتاد) بعد از یک دوره

ترک به عنوان داروی کمکی میباشد.)


 
 
درمان عوارض يائسگی
نویسنده : حکیم - ساعت ٥:۱۸ ‎ب.ظ روز یکشنبه ۱۸ آذر ۱۳۸٦
 

            درمان عوارض يائسگي

1- ورزش   2- تغذيه صحيح (اجتناب از خوردن شكر نوشابه گازدار-سالاد)  3- گياهان دارويي مفيد گل گاوزبان- ريشه شيرين بيان

4-مصرف ويتامينهاي B-C-Dو كلسيم  و آهن 5- براي درمان خستگي

وكسل بودن در دوران يائسگي بايد بجاي مواد قندي كه موقتي خستگي را رفع مي كنند ازخشكبار-حبوبات سبزي نان  - پنير  استفاده كرد  غذا به ميزان كم ولي دفعات بيشتر  و بجاي گوشت قرمز  از گوشت سفيد برنج لوبيا ماكاروني استفاده كرد  6- براي علت خستگي در دوران يائسگي  بايد از نظر بيماري قند كم خوني و كم كاري تيروئيد بررسي شود.


 
 
داروهای غير مجاز در بيماران فاويسم ( باقلايی)
نویسنده : حکیم - ساعت ٥:۱٦ ‎ب.ظ روز یکشنبه ۱۸ آذر ۱۳۸٦
 

Thiazolesulfone

Probencid

Nitrofurazone

Dimercaprol

Acetanilid

Toluidine Blue

Quinine

NSAIDs*

Furazolidone

Aminopyrine

Trinitrotoluene

Quinacrine

Para aminosalicylic acid

Hydroxychloroquine

Ascorbic acid(large dose)

Urate Oxidase

Quinidine

Penicillamine

Isobutyl nitrate

Aspirin

Vitamin K

Sulfasalazine

Pentaquine

Methylene Blue

Benzocaine

Sulfanilamide

Sulfacetamide

Phenacetin

Nalidixic acid

Chloramphenicol

Menadiol

Sulfametoxazole

Phenazopyridine

Naphtalene

Chloroquine

Salazosulphapyridine

Sulfapyridine

Phenylhydrazine

Nitridazole

Dapsone(Doses above 200 to 300 mg/day)

Sulfonamides

Primaquine

Nitrofurantoin

Diazoxide


 
 
توصيه
نویسنده : حکیم - ساعت ٩:٢٦ ‎ق.ظ روز یکشنبه ۱۸ آذر ۱۳۸٦
 
ورزش باعث ترشح اندرفین و سروتونین شده در نتیجه افزایش دمای بدن و سوختن مواد استرس زا شده و فرد احساس آرامش می کند.
 
 
دارو
نویسنده : حکیم - ساعت ۱:٥٥ ‎ق.ظ روز یکشنبه ۱۸ آذر ۱۳۸٦
 

ویتامین ایی میزان کلسترول را پایین می آورد .بخصوص برای جوانان روزانه ۳۰۰-۶۰۰ میلی گرم استفاده شده.

منیزیوم : سطح منیزیم در شروع یائسگی پایین آمده .روزانه ۴۰۰-۸۰۰ میلی گرم مصرف میشود.


 
 
لوراتادين
نویسنده : حکیم - ساعت ۱٠:۳۱ ‎ق.ظ روز جمعه ۱٦ آذر ۱۳۸٦
 

قرص لوراتادین از دسته داروهای آنتی هیستامینی که ایجاد خواب آلودگی نمی کند .

بهترین زمان مصرف نیم ساعت قبل از شام میباشد .


 
 
هيپر هيدروسيس
نویسنده : حکیم - ساعت ۳:۱٦ ‎ق.ظ روز جمعه ۱٦ آذر ۱۳۸٦
 

- یکی از روشهای مفید برای کم کردن تعریق (هیپر هیدروزسیس) استفاده از دستگاه ایونتوفرسس

میباشد این دستگاه جریان الکتریکی مستقیم ( با ولتا ۲۰-۴۰ ولت و جریان ۱۰-۲۵ میلی آمپر )

را بین دو عضو (دستها و پا ها ) ایجاد می کند.


 
 
کرمهای لايه بردار
نویسنده : حکیم - ساعت ۳:٠٧ ‎ق.ظ روز جمعه ۱٦ آذر ۱۳۸٦
 

-مصرف کرمهای آ اچ آ (گلیکولیک اسید) به عنوان لایه بردار پوست باید ابتدا روی پوست سالم

تست شود بعد از نیم ساعت روی پوست صورت شروع کنیم تا ۳ ساعت کافی است.


 
 
اطلاعات دارویی
نویسنده : حکیم - ساعت ٢:٥۱ ‎ق.ظ روز جمعه ۱٦ آذر ۱۳۸٦
 

بنام خدا

این وبلاگ اطلاعتی در مورد  داروها  وعوارض داروها و داروهای جدید ؛ سو مصرف دارویی به اطلاع عزیزان میرساند.

- یکی از علل هیرسوتیسم (پر مویی در خانمها ) در عصر جدید استفاده از هورمونها در گوشت

جهت پرورش سریع طیور و دام میباشد.


 
 
وبلاگ اطلاعات دارويی
نویسنده : حکیم - ساعت ٢:۳٢ ‎ق.ظ روز جمعه ۱٦ آذر ۱۳۸٦
 
این وبلاگ متعلق به hass110 می باشد